Jak správně vybrat psychoterapeuta pro Vaše dítě

Pokud začínáte uvažovat nebo jste se již rozhodli pro psychoterapii pro Vaše dítě nebo dospívajícího, výběr psychoterapeuta  je důležitým krokem. V tomto článku naleznete tipy, jak vybrat toho správného. 

image

Co musí psychoterapeut splňovat?

Prvním a nejdůležitějším bodem, na který byste se měli při výběru psychoterapeuta zaměřit, je patřičné vzdělání. Psychoterapeut by měl své vzdělání transparentně uvádět - pokud tomu tak není, je to pro Vás výstraha, že nemusí být kvalifikovaným odborníkem, který je pro psychoterapii potřeba. Rozhodně nestačí jen nějaký víkendový kurz - skutečný psychoterapeut musí mít magisterské vzdělání a k tomu navíc psychoterapeutický výcvik, který trvá zpravidla 5-7 let, ale i více. Tento výcvik musí mít buď dokončený, nebo být v takové fázi výcviku, která mu umožní samostatný výkon psychoterapie. 

Varovné signály

Kdy se mít naopak na pozoru? Zbystřete, pokud terapeut své vzdělání vůbec neuvádí, má pouze krátký výcvik nebo kurz nebo pokud staví svou praxi pouze na svých životních zkušenostech. 

Kde hledat?

Můžete využít některý z adresářů, například adresář ČAP - České asociace pro psychoterapii, která je největší organizací pro sdružování psychoterapeutů a dohlíží na to, aby měli registrovaní psychoterapeuté potřebnou kvalifikaci a splňovali i další podmínky, jako třeba kontinuální vzdělávání. Filtrovat odborníky můžete dle toho, na koho se zaměřují, zda poskytují své služby osobně či online nebo kde působí. Adresář ČAP najdete ZDE.

Obdobně fungují i další portály, např. terapie.cz, kde můžete odborníky filtrovat i dle témat, se kterými přicházíte, ceny za sezení a dalších kritérií. Adresář portálu Terapie najdete ZDE.

Na co dalšího se zaměřit?

1. Specializace - na jaká témata a jaký věk se odborník zaměřuje? Jsou v souladu s Vámi a s tím, s čím přicházíte?

2. Volné termíny a kapacita - až budete mít předvybraného odborníka, zjistěte si dny a časy, které Vámi zvolený odborník nabízí. Někteří mají dlouhou čekací dobu nebo jen omezený výběr termínů, které Vám nemusí vyhovovat.

3. Dostupnost - jak finanční, tak místní dostupnost je velmi důležitá. Může být lákavé vyzkoušet známého nebo vyhlášeného odborníka bez ohledu na to, jakou sazbu si účtuje nebo kde má svou terapeutovnu, počítejte ale s tím, že psychoterapie je většinou dlouhodobější záležitost. Vybírejte proto s rozmyslem a tak, aby pro Vás bylo udržitelné platit a dojíždět s dítětem na terapie i po delší časové období, pokud to bude třeba.

4. Osobně nebo online - volba je na Vás, osobně však považuji zvláště u dětí za důležité, aby terapie probíhala osobně, pokud je to alespoň trochu možné. V terapeutovně si může půjčit nejen hračky, ale i snáze navázat vztah s terapeutem, což je v terapiích zásadní.

5. Osobní sympatie - pokud stále zvažujete, kterého psychoterapeuta vybrat nebo máte předvybraných více odborníků, kteří splňují Vaše kritéria a nejste si jistí, který bude ten pravý, co zkusit nechat rozhodnutí na dítěti? Stejně jako u dospělých, i u dětí je důležité, jak jim odborník „sedne“.

Držím pěsti, ať se výběr toho správného odborníka podaří hned napoprvé. A pokud cítíte, že to není ono? Doporučuji to odborníkovi sdělit a hledat dále. Opravdový odborník to pochopí a ustojí. Důležité je, aby byla terapie užitečná Vašemu dítěti nebo teenagerovi.