Psychoterapie pro děti a dospívající
Náhradní rodinná péče je oblast, ve které se toho může hodně dít. Ať už samotnému dítěti, které je v pěstounské péči či adopci, tak i rodiči, který dítě přijal. Občas se zúčastnění dostávají do pozice, ve které si neví rady a nevědí, na koho se obrátit. To potom může narušovat vztahy v rodině.
Psychoterapie může být jednou z cest, jak podpořit dítě či dospívajícího v náhradní rodinné péči v přijetí své identity, v posílení sebedůvěry a v kvalitnějších vztazích s druhými lidmi.
Mám bohaté pracovní zkušeností v oblasti náhradní rodinné péče. Stejně tak mám i osobní zkušenost jako sourozenec dítěte v náhradní rodinné péči. Prošla jsem školeními zaměřenými na pěstounskou péči, attachment a příbuzná témata a aktivně se o tuto oblast dále zajímám.
V životě dětí, dospívajících i dospělých se dějí situace, které můžeme i nemůžeme ovlivňovat. Některé z těchto situací nás zasáhnou více, než jiné nebo si s nimi nevíme rady. V takové situaci může pomoci nebo navést psychoterapie.
Mnoho situací dovede dítě, teenager i dospělý vyřešit sám či za pomoci svých blízkých. Jsou však situace, na které občas sami nestačíme. V takovém případě se může vyplatit vyhledat podporu psychoterapeuta.
Mám osobní i pracovní zkušenosti s náročnými životnímu situacemi v životech dětí a dospělých. Prošla jsem školeními pro oblast náhradní rodinné péče, rozvodu a traumatu a mám praxi v práci s dětmi, které zažívaly nelehká životní období.
Děti i dospívající v různém věku si občas nevěří, což může mít různé příčiny. V psychoterapii je prostor zaměřit se na silné stránky dítěte i důvody, proč si dítě nevěří a lze také hledat způsoby, jak jeho sebedůvěru posílit.
Budu Vaše dítě podporovat v tom, aby si začalo věřit. Skrze psychoterapeutický vztah a autenticitu můžeme pracovat na tom, aby si dítě začalo věřit, tak, aby se začalo cítit lépe nejen ve vlastním prožívání, ale i ve vlastních vztazích.
Mám zkušenosti v práci s dětmi, které si z různých důvodů nevěří a chybí jim zdravá sebedůvěra. Vím, že pomalými krůčky a vytrvalostí se dá pracovat na tom, aby dítě svou sebedůvěru objevilo a uvědomilo si své silné stránky.
Ve své praxi pracuji psychodynamicky - to znamená, že v terapii můžeme mluvit nejen o přítomnosti či budoucnosti, ale také o minulosti a dětství. Právě tam jsou často významné kořeny a události, které určují naši osobnost. Je možné pracovat se sny nebo představami. Klient určuje, o čem chce mluvit a co je pro něj důležité. Terapeut jde společně s ním a naslouchá mu.
První setkání je seznamovací. Můžete začít mluvit o tom, co je pro vás důležité. Já se Vás budu případně doptávat. Je ideální, pokud se na první setkání dostaví oba rodiče. Na první konzultaci, prosím, přicházejte bez dítěte. Na konci prvního setkání se domluvíme na dalším postupu. V případě, že se domluvíme na psychoterapii, domluvíme termín dalšího setkání, nejčastěji na 5 terapiích, po které se uvidíme znovu společně s Vámi, rodiči.
Na druhém setkání se seznámím s Vaším dítětem. Setkání probíhá formou povídání, hry, kreslení a jiných technik, dle individuálního zájmu dětí. Po každých pěti terapiích s dítětem se setkávám s rodiči na konzultaci, během které je možné mluvit o tom, co se u vás děje, zda pozorujete nějaké změny i o čemkoliv dalším, co vnímáte jako důležité. Průběžně také vyhodnocujeme dosavadní spolupráci a domlouváme se na dalším postupu.